Taśmy malarskie czyli jak ułatwić sobie malowanie.

Opublikowany 2014/03/28

  Odpowiednia taśma malarska jest niezbędną pomocą przy każdym malowaniu. Bez względu na to czy to jest kawałek ściany, małe mieszkanie czy cały dom, bez taśmy malarskiej jest niemożliwe dokładne i profesjonalne malowanie. Za pomocą taśmy malarskiej można bardzo dokładnie zabezpieczyć okna, parapety, drzwi, podłogi i wiele innych elementów wyposażenia mieszkania, które nie będą malowane a mogą ulec zabrudzeniu. Dzięki odpowiedniej taśmie malarskiej możemy bardzo dokładnie wykonać linię odcięcia różnych kolorów czy malować różnego rodzaju wzory na ścianie.

  Aby wybrać odpowiednią taśmę do malowania należy zapoznać się z rodzajami i właściwościami różnych rodzajów taśm. Każda taśma jest inna i informacje o tym do czego służy możemy znaleźć na opakowaniu lub w karcie technicznej danego produktu. Są taśmy które można naklejać tylko i wyłącznie na powierzchnię całkowicie suchą oraz takie które można przyklejać do powierzchni wilgotnej. Również usuwanie taśmy malarskiej jest różne w zależności od właściwości. Niektóre taśmy malarskie można usuwać tuż po malowaniu, inne dopiero wtedy gdy farba będzie sucha a jeszcze inne tylko w określonym czasie czyli po malowaniu ale jeszcze przed całkowitym wyschnięciem farby. Jeżeli na opakowaniu nie podano informacji o czasie usunięcia to należy to zrobić zaraz po tym jak farba delikatnie stężeje. Zazwyczaj jest tak że taśmy impregnowane usuwamy zaraz po malowaniu. Taśmy papierowe należy delikatnie zerwać gdy farba na nich troszkę podeschnie. Natomiast taśmy z pcv mogą pozostać przyklejone nawet przez kilka tygodni.

  Taśm malarskich najczęściej używamy do odcinania różnych kolorów oraz zabezpieczenia podłóg i mebli przed zabrudzeniem w czasie malowania. Do odcinania kolorów najlepiej używać profesjonalnych taśm papierowych które mają delikatny klej na bazie naturalnego kauczuku zapobiegającego podciekaniu farby pod taśmę. Przy naklejaniu takiej taśmy dociskamy tylko jej krawędź odcinającą kolor a pozostałą część taśmy przyklejamy bardzo delikatnie aby przy jej usuwaniu nie zerwać farby lub gipsu które znajdują się pod spodem. Należy zwrócić szczególną uwagę na to aby powierzchnia do której przyklejamy taśmę odcinającą różne kolory, była zagruntowana przed malowaniem gruntem dobrej jakości. Do oklejania mebli czy podłóg możemy użyć taśmy papierowej z mocniejszym klejem lub taśmy z pcv. Trzeba przy tym pamiętać żeby nie kupować najtańszych taśm ponieważ mogą mieć bardzo słaby klej i w czasie malowania po prostu się odkleją lub pozostawią resztki kleju na powierzchniach do których były przyklejone.